جنگلای باران‌خیز استوایی*

یه لیوان قهوه گذاشتم کنار دستم و آماده شدم تا بلاخره بعد از عمری فیلم مورد علاقه‌مو ببینم. هنوز تیتراژ فیلم شروع نشده بود که ناشا اومد تمام قد جلوی من ایستاد و گفت: «یه خبر خیلی بد براتون دارم.» با کنجکاوی سرم رو کج کردم و گفتم: «چی شده؟» گفت: «خب میدونین مامان، تروپیکال رین فورستها* قبلا چهارده درصد زمین رو میپوشوندن، حالا شده شیش درصد.» وقت گفتن شش درصد چنان تحکمی توی صداش بود که ناخودآگاه از سرک کشیدن از پشت هیکل ناشا برای دیدن فیلم دست کشیدم و از سر ناچاری و تسلیم  فیلم رو نگه داشتم. ناشا ادامه داد: «و میدونین این یعنی چی؟ این یعنی این جنگلا دارن از بین میرن. یعنی تا چهل سال دیگه هیچی ازشون باقی نمیمونه و این یعنی قهوه، شکلات، برنج، سیب زمینی، گوجه و خیلی چیزای دیگه رو هم از دست میدیم.» بی ‌حوصله نگاهش کردم و گفتم: «این خبر بدت بود؟ چنان گفتی خبر بد برات دارم فکر کردم حالا چی میخوای بگی.» و میخواستم دکمه پخش فیلم رو بزنم که گفت: «باشه مامان، حالا هر وقت سیب زمینی سرخ کرده واسه خوردن نداشتین اونوقت میبینمتون.» و در حالیکه دور میشد یه نگاهی به میز کنار دستم انداخت و با صدای بلند گفت: «همین طورم قهوه.»

.

بعد از تحریر: کلی توی اینترنت جستجو کردم تا بتونم مطلبی بهش نشون بدم  که اطمینان خاطر میده ممکنه قهوه و برنج و … کاهش پیدا کنن اما مسلما با نابودی اون جنگلها از بین نمیرن. بعدم کلی وقت گذاشتم تا به سخنرانیش در مورد جنگلای باران‌خیز استوایی گوش کنم…  و البته هیچکدوم اینا از تقصیر من کم نکرد!

.

Tropical rainforest

** این بچه جدی خواب دیده تا چهل سال دیگه من هنوز دارم نفس میکشم؟

 

یک دیدگاه برای ”جنگلای باران‌خیز استوایی*

  1. اتفاقا خیلی هم خوبه که بچه ها از همین سن و سال دغدغه یک روش زندگی eco-sustainble رو داشته باشند. مخصوصا در قاره امریکای شمالی که استیل زندگی طوریست که به همراه چین بیشترین نقش را در تخریب طبیعت دارد.
    من جای تو باشم به اتفاق بچه ها تحقیقی می کنم و با هم برنامه ریزی ای می کنیم برای اصلاح روش زندگی روزمره. عادات کوچکی که به حفظ زبیعت کمک می کنند. مثلا دقت بیشتر در تفکیک زباله ها و کاهش بخش جدا نشده آنها. استفاده چندباره از بطری های پلاستیکی آب، توجه به محصولات موقع خرید و مخصوصا انتخاب آنهایی که اگولیبل دارند و …

    لایک

    • این پروژه درسیش توی مدرسه بود و خودش حسابی تحقیق کرده بود و رفت اخرش پرزنتیشن هم داد با کلی مخلفات 🙂

      لایک

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.