جرقه کوچک فکر کردن

پرونده این هفته وبلاگ آرامگاه زنان رقصنده اختصاص داره به موضوع «همجنس‌گرایی و پرسشهای کودکان».
برای ما نوشتن در این مورد سخت بود. بعضی از نویسنده ها دو تا سه بار متنشون رو عوض کردن. ما در موردش کمی با هم حرف زدیم. نمیدونستیم چطوری باید بنویسیمش.
شاید چون اغلب ما آموزش درستی در این باره نداریم. یعنی واقعا نمیدونیم چی باید بگیم. یا که قلبا از این موضوع کراهت داریم اما بخاطر فشارهای اجتماعی نمیتونیم یا نمیخواهیم بیانش کنیم و یا شاید بدون اینکه حتی خودمون متوجه باشیم باورهای درونی ما، با اون چه که فکر میکنیم بهش معتقدیم در تضاد هستن و این تضاد خودشو توی نوشته نشون میده.
توی نسخه اولیه خیلی از ما اغلب با احتیاط تمام از کنار موضوع اصلی رد شده بودیم، به مواردی اشاره کرده بودیم که اصلا همجنسگرایی به حساب نمیان، یا اونقدر متضاد نوشته بودیم که توی متن، خودمون مچ خودمون رو گرفته بودیم.
جالبتر اینکه نویسنده هایی که خارج از کشور زندگی میکردن خیلی راحتتر با موضوع کنار اومده بودن و در موردش نوشته بودن.
ما سعی خودمون رو کردیم. بیشتر از هر چیزی قرار گذاشتیم صادق باشیم و گمان کنم که بودیم.
وبلاگ آرامگاه زنان رقصنده قصد آموزش دادن نداره، قصد ارائه متنهای سلیس از نویسندگان ممتاز نداره. یه حوضچه کوچیک از جامعه ست. قرار نیست شما همه متنها رو دوست داشته باشین. قرار نیست همه نظرات درست باشن. قصد ما فقط نشون دادن کسانیه که مثل ما فکر نمیکنن و  امیدواریم در گیر و دار نشون دادن آرای مختلف، جرقه فکر کردن زده بشه. بعد از اون باقیش دیگه کار ما نیست.  🙂
منتظر شما هستیم، بخونید و لطفا کامنت بذارید.

یک دیدگاه برای ”جرقه کوچک فکر کردن

 1. نوشی جان در این وبلاگ چه کسی تعیین می کند که درباره ی چی بنویسند؟
  بنظر می یاد که درباره ی بعضی موضوعات (خصوصاً همین موضوع اخیر ) خانم های ایرانی دوست ندارند که بنویسند یا حتی بخوانند .
  من بارها در فوروم ها یا وبلاگ خودم به این موضوع (بسته بودن ذهنی نسبت به مقوله ی همجنس گرایی ) برخورد کردم ، خصوصاً بین زنان . زنان جوانتر معتقد هستند که مطرح کردن این مسائل سبب می شود که از جوانتر ها «سو استفاده » شود !!! زنان همسن و سال من اغلب معتقدند که همجنس گرایی اصلاً وجود ندارد و همه ی این چیزها بخاطر تبلیغ غرب است! توجیه شان این است که چون از را بطه با همجنس بچه بوجود نمی آید پس این رابطه «طبیعی » نیست و … خوب بود اول خودِ بحث همجنس گرایی را باز می کردید و به پرسش های کودکان تعمیم نمی دادید چون بسیاری از کودکان اصلاً پرسش نمی کنند بلکه از احوال و اقوال ما برداشت می کنند و این برداشت می شود باورشان تا آخر عمر…

  لایک

  • .
   .
   راستش همه اعضا موضوعاتشون رو ارسال میکنن. رای گیری میشه، بعد لیست موضوعات برای نویسنده های مهمان فرستاده میشه، اونا موضوعی که دوست دارن رو انتخاب میکنن و در نهایت متن نوشته میشه.
   این موضوع رو یکی از اعضای اتاق ارائه داد که اتفاقا بعدا وارد گروه هم نشد، اما موضوعش موند و رای آورد و یک دوست خبرنگار که خودش همجنسگرا هم هست نویسنده مهمان ما شد. داریم کسایی که واقعا موضوع رو درک نکردن. و اتفاقا خوب هم هست. بذارین متنها کنار هم قرار بگیرن، دوست همجنسگرای مهمانمون هم متنش رو بنویسه و بعد همه از هم یاد بگیریم.
   در مورد موضوع… اتفاقا مروارید جان اینجا بچه ها که کوچیکتر هستن میپرسن. بیشتر وقتها مدرسه پیشقدم میشه برای یاد دادن. اما من شخصا با بچه هام زیاد پیش اومد که در این مورد حرف زدیم و البته من موضع خیلی آروم و دوستانه ای دارم و بعضی از دوستانم همجنسگرا هم هستن.
   نکته آخر، اگه بحث رو بر پایه همجنسگرایی میگذاشتیم یه قدم به عقب رفته بودیم. مردم باید متوجه باشن که دیگه وقت بحث کردن در مورد طبیعی بودن و نبودن این موضوع نیست. حالا دیگه همه چیز تثبیت شده و تمام شده ست.
   البته همون طور که نوشتم این موضوع و یه موضوع دیگه خیلی پوست من یکی رو کند، از بس متن برگردوندم و نوشتم یه بار دیگه. یه بار دیگه بنویس. من حاضر شدم حتی متنی رو قبول کنم که عملا داشت میگفت دوست ندارم جواب بدم و از زیر جواب در میرم… چون به نظرم حتی همون هم جواب صادقانه ای بود.
   من مطمئنم این پرونده همه جانبه ای نمیشه. اما همین که حداقل دوازده نفر رو وادار میکنه بعنوان نویسنده بهش فکر کنن و بهش جواب بدن، تعداد زیادی خواننده رو هم درگیر موضوع میکنه خودش خیلیه.
   (یه چیزی هم الان به ذهنم رسید. ببین اگه میپرسیدم شما همجنسگرایی رو قبول دارین یا نه و … ممکن بود همه ژست روشنفکری بگیرن، اما وقتی میگی چطوری برای بچه ت توضیح میدی، عدم صداقت خودش رو نشون میده. شما تا چیزی رو قلبا قبول نداشته باشی، یا باهاش کنار نیومده باشی، نمیتونی دیگری متقاعد کنی. یه چیزی توی کلامت مصنوعی میشه. خودشو نشون میده)

   پسندیده شده توسط 1 نفر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.